Bİnicilik

Doğa Kolejinde bir çok spor dalının yanında binicilik eğitimi de verilmektedir.

Binicilik Eğitimi

At ile birlikte yapılan sporlar, binicilik sporlarıdır. Binicilik sporunu iyi bir şekilde yapmak için at ile iyi anlaşmak gerekmektedir. Her at spora elverişli olmadığından, atı spora elverişli hale getirmek de bir o kadar zor bir süreçtir. Binicilik sporlarıyla ilgilenmek isteyenler, ata hakimiyet sağlamalı ve çevik olmalıdır. Aynı zamanda doğa sporları olan binicilik sporu, belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır
Binicilik sporunun tarihi çok eskiye dayanmakta ve günümüzde insanlar binicilik sporuna ilgi göstermektedir. Binicilik sporu yapmak isteyen herkes, öncelikle atlara sempati duymalı ve sevmelidir. Atlar ile diyalog kuramayan veya attan ürken bir kimse, iyi bir binici özelliği taşımadığından binicilik sporunda başarısız olmaktadır.
Binicilik sporunda başarılı olmak isteyenlerin uyması gerektiği bazı kurallar vardır. Ata soldan binilmeli ve dizginler ele alınmalıdır. Baş, omuz, kalça ve topuk aynı hizada durmalı ve sanki ayakta duruluyormuş gibi oturulmalıdır. Ata yön vermek için sadece el ve dizginler kullanılmamakta, vücut aktif bir şekilde yön vermeye çalışmalıdır.

Binicilik Sporuyla Kimler İlgilenebilir?

Binicilik sporuyla ilgilenmek için kişinin isteği çok önemlidir. İsteksiz bir şekilde yapılan binicilik sporunda, atla iletişim kurulamamakta ve başarılı olunamamaktadır. Binicilik sporunda kullanılacak olan at ile vakit geçirilmeli ve yakın bir dostluk kurulmalıdır. Binicilik sporunu sadece erkekler yapmamakta, kadınlar da isterlerse yapabilmektedir.

Binicilik Sporuyla İlgilenmenin Faydaları Nelerdir?

Binicilik sporuyla ilgilenen kişilerin oturuşu bile değişmekte, bir düzene girmektedir. Binicilik sporuyla uğraşan kişinin kendine güveni gelişmekte olup insanlara güvenmeyi de öğrenmektedir. Ata ve diğer hayvanlara saygı duymayı öğrenen binici, atların bakımı ile ilgilendiğinden sorumluluk duygusu da gelişmektedir. Atın üzerinde özgürce spor yapmak, herkese iyi gelmektedir.
Amatör olarak binicilik sporuyla ilgilenmeye başlayan biri, her gün at ve binicilikle ilgili yeni bilgiler öğrenmektedir. At binme sırasında bütün kaslar aktif olarak çalışmakta ve dayanıklılık artmaktadır. Resmen doğal bir terapi olan ata binmek, bütün stresi ortadan kaldırmaktadır. Atın sevgisini kazanan binici, daha sosyal ve dışa dönük olmaktadır.